https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

Siirt Fıstığının Genel Özellikleri Nelerdir?

Siirt Fıstığının Genel Özellikleri Nelerdir?

Ülkemizde Antep fıstığı daha meşhur olmasına rağmen ağzının tadını bilenler için Siiirt fıstığı ayrı bir yerdedir. İlk olarak, Siirt fıstığının en ayırt edici özelliğinin daha iri ta ve olgun taneleri olduğunu söyleyebiliriz. Sağlık açısından da içinde bulunan mineraller ve vitaminler bakımından çok zengin olduğu için, birçok kişi tarafından kolesterolü düşürmek için tüketilir. Hatta yapılan araştırmalarda tüketildiği taktirde kandaki kolesterol göstergelerinden biri olan LDL’nin oranını ortalama %12 civarın düşürdüğü tespit edilmiştir. Günde en az bir avuç kadar tüketilen Siirt fıstığı enerji ihtiyacınızın büyük bölümünü karşılar.Vücudumuzun kan değerlerini normal haline getirmek için bazı dönemlerde soluğu eczanelerde alırız. Küçük vitamin şişelerine ve mineral katkılarına başvurarak vücudumuzun dengesini geri kazanmaya çalışırız. Ancak Siirt fıstığı gibi doğal bir ürün varken bunların hiçbirine gerek kalmayabilir.

Elbette bir ilaç vazifesi görmez lakin başta demir eksikliği olmak üzere, D ve E vitaminlerini içerdiği için birçok konuda şifa olur. En güzel özelliklerinden biri de kalori ve yağ miktarı az olduğu için çok tüketildiğinde bile vücutta yağ birikimlerine sebep olmaz. Siirt fıstığının bazı insanlar tarafından tercih edilmemesinin sebebi daha az yağlı olmasıdır. Bu özellik endüstriyel anlamda Antep fıstığına kıyasla negatif bir yön gösterebilir. Fakat günlük tüketimde insan vücuduna yaptığı pozitif etki göz önünde bulundurulduğunda, az yağlı olmasının avantajlı olduğunu ifade edebiliriz.Fıstık gibi kuruyemiş türevleri günlük olarak her insanın belli bir miktarda tüketmesi gereken gıdalardır. Ancak bu besin kaynaklarının çok fazla tüketildiğinde vücuttaki yağ oranını artırdığı ve bunun neticesinde de kilo almaya sebep olduğu bilinir. İnsan vücudunda kilo aldıran şey yakılamayan kalorilerin zamanla birikmesidir.

 Eğer karbonhidrat ağırlıklı beslenirseniz bu durum çok daha çabuk olur. Fakat her gıdanın vücuda yaptığı etki aynı değildir. Organik yağlar ve besinlerin içindeki doğal kalori miktarı, vücudun günlük hareketi sayesinde yakılır. Bu yüzden kimyasal katkılı ve şeker ilaveli gıdaların daha faza kiloya sebep olduğu bir gerçektir.

100 gram Siirt fıstığı yaklaşık olarak 500 kalori içerir. Bu miktar, yetişkin bir insanın günlük kalori ihtiyacının yaklaşık olarak 1/5’i kadardır. Fıstığın içinde bulunan kalori vücut tarafından kolayca yakılarak enerjiye dönüştürülür. İçinde yer alan yağlar da hücreler tarafından emilmeden enerji olur. Vücudun yabancı olduğu hiçbir maddeyi de içinde barındırmadığı için tamamen organik bir döngü söz konusudur.İnsan vücudunun ihtiyacı olan maddeleri içinde bulundurduğu için, birçok yönden sağlıya olumlu etkileri olan Siirt fıstığının faydalarımı kısaca anlatmaya çalışalım.

  • A Vitamini: Siirt fıstığı, tam bir A vitamini deposudur.Yağda eriyen vitaminler kategorisine giren bu maddenin insan cildi üzerinden inanılmaz yararlı etkileri vardır. Cildi daha genç gösterir ve yaşlanmayı geciktirir. Eksikliği halinde solunum yolu rahatsızlıklarına da sebep olur. Aşırı alındığında toksik etki yaptığını da belirtelim.
  • E Vitamini: Yeryüzünde doğal yollardan elde edilen en güçlü antioksidan olan E vitamini Siirt fıstığında bol miktarda bulunur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde yardımcı olur. Sindirimi düzenler ve cinsel isteksizlik görülen kişilerde çok olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.
  • Tiamin: Bilinen adıyla B1 vitamini olan bu madde de Siirt fıstığının içindeki doğal mucizelerdendir. Özellikle yoğun iş temposuna sahip olan kişiler bu maddenin eksikliğini çok fazla hissederler. Çünkü stres ve sindirim bozuklukları, yokluğunda görülen en önemli belirtilerdir.
  • B6: Vücudumuzdaki sinir sistemini düzene koyan seratonin hormonunun algılanmasına vesile olan bu madde de Siirt fıstığında bolca bulunur. İştahsızlık, uyku düzen bozukluğu ve sinir sistemi rahatsızlıklarında etkili bir gıdadır.

Saydığımız vitaminlerin haricinde Siirt fıstığı aynı zamanda mineral yönünden de zengindir. Toplumda kansızlık olarak bilinen demir eksikliğinin doğal yollarla çözülmesinden son derece önemli bir rol oynar. Özellikle çok üşüdüğünden rahatsız olan kadınlar, düzenli olarak tükettiğinden bu şikayetlerinin azaldığını göreceklerdir.

Kalsiyum ve fosfat yönünden de zengin olan Siirt fıstığı, çocuklarda kemik gelişimine yardımcı olur. Yetişkinlerde de özellikle dişlerinden sorun yaşayanlar tarafından tüketildiğinde diş minesinin sağlamlığına pozitif etki yaptığı bilinmektedir. Kısacası, çok aşırı tüketilmediğinde, vücudumuzun birçok ihtiyacını karşılayan doğal bir besin türüdür.

 


Yorumlar - Yorum Yaz
https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com