https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

siirt fıstığı faydaları

SİİRT FISTIĞININ FAYDALARI

 

Siirt fıstığının içeriği, karbonhidrat-yağ dengesi açısından bakıldığında  insan sağlığı için gereken değerlere sahiptir.

Siirt fıstığı genel olarak enerji hapı olarak tabir edilir. Özellikle cinsel aktivite ve spor gibi etkinlikler için Siirt fıstığının alınması önemli miktarda enerji-protein açığını kapatır. Enerji protein yetersizliği Malnütrisyon denilen hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalıkta insan vücudunda büyüme ve gelişmede gerilikler ile vücutta başlayan zayıflıkla kendini gösterir. Yeterli miktarda alınan Siirt fıstığı bu hastalığı önler.

Siirt fıstığının diğer bir önemli özelliği mineral maddelerce zengin olmasıdır. Mineraller vücut suyunun dengede tutulmasına yardımcı olur. Vücut fonksiyonlarındaki değişmelerde düzenleyici rol oynar. Mineral maddelerden özellikle Kalsiyum (Ca), Fosfor (P) Demir (Fe) ve Potasyum (K) yönünden oransal içeriği sağlıklı beslenme için istenen seviyededir.

Günlük besin alınımında vücuda katılan kalsiyum vücut işleyişinde önemli yer tutar. Siirt fıstığının 100 gramında 131 mg kalsiyum vardır. Özellikle kalp damar riski olanların diyetinde yeterince yer almalıdır. Çünkü kalsiyum kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Bundan başka kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Özellikle otuz yaşından itibaren insanlarda ve menopoz sonrası kadınlarda kemiklerden kalsiyum çekilmesiyle kemik hacmi azaldığından bu dönemlerde düzenli olarak alınacak Siirt fıstığı bu önemli sağlık sorununa çözüm olabilecektir.

Mineral maddelerden demir miktarı 100 gr Siirt fıstığında 7,3 mg’dır. Bu oran diğer sert kabuklu meyve türleriyle etteki demir içeriğinden iki kat daha fazladır. Bu zenginliğe sahip Siirt fıstığını tüketilen besinlerimiz arasına katarsak vücuttaki kansızlık önlenir. Kan yapımına yardımcı olan demir vücuda yeterli miktarda alınmış olur.

Siirt fıstığının insan sağlığı açısından önemli bir yer tutmasının başka nedeni de vitaminler bakamından oldukça zengin olmasıdır. Bilindiği gibi vitaminler, vücudun büyümesi, gelişmesi, canlılığını sürdürmesi ve sağlığının korunması yönünden önemlidir.

Siirt fıstığı vitamin A,E,C,B,B1,B6 yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.

A vitamini kompleksince zengin Siirt fıstığı bu sayede insan vücudunu mikroplara karşı koruyarak vücut direncini arttırır. Bunun yanında görme ile ilgili etkisi olan bir vitamin olması nedeniyle Siirt fıstığının önemi artmaktadır.

100 Gr Siirt fıstığında 230 ıu A vitamini bulunması özellikle hamile kadınların hamilelik dönemlerinde almaları halinde anne karnındaki bebeğin gelişmesi açısından oldukça önemlidir.

Siirt fıstığı E ve C vitaminlerince de yoğun bir besin maddesidir. Antioksidan vitaminler olması nedeniyle kanseri önleyici etkisi azımsanmayacak derecede yüksektir.

Uzmanlar, besinlerin içeriklerinde C vitamininin E vitaminiyle birlikte daha etkili olduğunu saptamışlardır. Bu önemli olayı Siirt fıstığında görebiliriz. E ve C vitamini kompleksince oldukça zengindir. Bu sayede vücudun bağışıklık sistemi güçlenir ve böylece birçok hastalığa karşı direnç kazanmasını sağlar. Siirt fıstığı içerdiği E vitamini sayesinde kandaki kolesterol (yağ) oranını dengeye sokarak kalp hastalıklarını önler. Bunun yanında sinir sistemini düzenleyerek hem ruhsal hem de fiziksel açıdan insana enerji sağlar.
https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com