https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

Siirt Fıstığı İle Antep Fıstığı Arasındaki Farklar

Siirt Fıstığı İle Antep Fıstığı Arasındaki Farklar

Siirt fıstığı popülerlik yönünden Antep fıstığının gerisinde kalmıştır. Dolayısıyla da ikisi arasında kalanların, reklamının bol olması sebebiyle Antep fıstığına yöneldiği gözlenir. Ancak ikisinin de farklı özellikleri olduğu için, kişisel zevkler doğrultusunda bir seçim yapılması daha doğru olacaktır.

Yani herhangi birinin daha iyi olduğunu söylemek yanlış olur.  İki fıstık arasındaki en belirgin fark, fiziksel görünümleridir. Siirt fıstığı, daha iri ve olgun bir görüntüye sahiptir. Antep fıstığı ise, küt, yanlardan basık ve daha silindir tipindedir. Renk olarak da, iç kısmının Siirt fıstığından daha açık tonlarda olduğunu söyleyebiliriz. Kavrulduktan sonra ön kısmından açılan bu fıstık türünde pembe renge benzeyen bir görüntü oluşur. Antep fıstığı ise daha çok yanlarına doğru açılır.Antep fıstığıyla kıyaslandığında, Siirt fıstığının yapısını farklı kılan en belirgin noktalardan birisi içerdiği yağ miktarıdır. Antep fıstığında göre daha az oranda yağ miktarına sahip olması bazı inanlar tarafından daha kalitesiz olduğu yönünde iddialara sebep olur. Ancak bu gerçeği yansıtan bir veri değildir.

 Çünkü daha az yağlı olması, birçok insanın tercihini Siirt fıstığından yana kullanmasının sebeplerinden biridir. Çünkü eğer endüstriyel bir amacınız yoksa, fıstığın yağlı olmasının insan vücuduna olumlu bir etkisi olduğunu söylemek yanlış olur. Yağ oranı yüksek besinler uzun süre ve belirli bir miktarın üzerinde tüketildiğinde vücudun yapısını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple uzmanlar kuruyemiş tüketimini tavsiye ederken dikkatli olunması gerektiğini de ilave ederler.Son dönemlerde Siirt fıstığı tüketenlerin kolesterol miktarlarının azaldığına yönelik bilgilerde artış gözlenmiştir. Bu bilgilerin kaynağı ise yurtdışında yapıla bir araştırmadır. İnsan vücudundaki kolesterol miktarının ifade edilmesinde kan değerlerindeki LDL adı verilen bir parametreden yararlanılır. Bu değerin yüksek olduğu hastaların baz alındığı çalışmalarda 100 gram civarında tüketenlerin LDL değerinin % 10 -12 bandından bir düşüş sergilediği gözlenmiştir. Bunu tıbbi olarak yorumlamak uzmanların işidir kolesterole faydasının olduğunu söyleyebiliriz.Siirt fıstığı yapısı itibariyle yağ, protein, vitamin ve minerallerden müteşekkildir. Bir insanın günlük enerji ihtiyacı yaşa ve cinsiyete göre değişmekle birlikte ortalama 2000-2500 kalori arasındadır. 100 gram Siirt fıstığında yaklaşık 520 kalori bulunur. Kaba hesapla bir kişinin günlük ihtiyacının beşte birini karşıladığını söyleyebiliriz. Ancak şöyle ilginç bir bilgi vardır ki, bir fıstıktan aldığınız enerjinin yaklaşın % 40’ını zaten fıstığı açarken harcıyorsunuz. Sonuçta aldığınız kalorinin yarısına yakını zaten otomatik olarak yakılmış oluyor. Bunun dışında Siirt fıstığı içinde yer alan mineral ve vitaminlerden kısaca bahsedelim ve ne gibi faydaları olduğunu da anlatmış olalım

  • Demir: Bilindiği gibi kansızlık olarak ifade edilen hastalığın ana nedeni demir eksikliğidir. Siirt fıstığının en önemli faydalarından bir tanesi, yoğun bir demir takviyesi sağlayarak bu sorunla mücadeleyi kolaylaştırmasıdır. Özellikle çok üşüyen kişilerin günlük olarak tüketmesi tavsiye edilir.
  • Kalsiyum: İnsan vücudu için en önemli minerallerden biri olan kalsiyum, bu besinin içinde bolca bulunur. Kas rahatsızlıkları, kemik problemleri ve sinirsel bozukluklarda başlıca neden olarak kalsiyum eksikliği görülür. Özellikle 9-18 yaş arası bireylerin günlük en az 1300 mg kalsiyum alması tavsiye edilir. Siirt fıstığı bu noktada harika bir takviye olabilir.
  • Fosfor: Kemik ve dişlerin hem gelişimi hem de bakımı konusunda önemli bir yer kaplayan fosfor, beynin faaliyetlerinde de etkili bir rol oynar. Siirt fıstığıyla bu mineralin eksikliğini hissetmeden hayatınıza devam edebilirsiniz.
  • Potasyum: Siirt fıstığının içindeki en etkili minerallerden biridir. Eksikliği halinde kalp rahatsızlıklarına giden yol açılmış olur. Çünkü bu mineral vücudun su dengesini ayarlayan ve dolayısıyla dolaşımın daha sağlıklı olmasını sağlayan bir yapıya sahiptir.

Sonuç olarak Siirt fıstığı tüketiminde çok aşırıya kaçılması müddetçe vücudun ihtiyaç duyduğu birçok minerali alabildiğinizi söylemek mümkündür. Antep fıstığıyla kıyaslandığında ortaya çıkan farklardan biri olan daha az yağ barındırması sebebiyle, çok tüketildiğinde kilo yapma endişesi de olmadan tercih edilebilir. Online siparişleriniz ve daha fazla bilgi almak için sitemiz üzerinden bizlerle iletişime geçebilir ve bu doğal besin kaynağının en kaliteli örneklerinin, evinize kadar teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. 


Yorumlar - Yorum Yaz
https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com