https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

Kilo Alma Korkusu Yaşamadan Yiyebileceğiniz Kuruyemiş

Kilo Alma Korkusu Yaşamadan Yiyebileceğiniz Kuruyemiş

Abur cubur tüketimine giren kuruyemişler ülkemizde birçok aile tarafından sevilen bir besindir. Fakat içeriğinde bulunan yağ miktarları nedeni ile ayrıca karbonhidrat grubu içerisinde yer almaları nedeni ile kilo sorunu yaşayan, şeker hastalığı olan kişiler tarafından tüketilmemesi gerektiği uzmanalar tarafından vurgulanmaktadır.

Bu unsurların dışında tutula ve sağlığa zararı olmadığı gibi kilo aldırmadığı da kanıtlanmış olan; insan sağlığı üzerinden birden fazla faydası bulunan Siirt fıstığını gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.Kalp hastalıklarından korunmak içi günümüzde en fazla uygulanana yöntemlerin başında doğal besinler tüketerek hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırmak gelmektedir. Siirt fıstığı da içeriğinde bulunan vitaminler ve mineraller sayesinde kalp hastalıkları riskini en aza indirmekte ve vücudu koruma altına almaktadır.

İçeriğinde bulunan E vitamini sayesinde kandaki yap oranı yani kolesterol seviyesini dengede tutar. Bu sayede damar sağlığını koruduğu gibi kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlamaktadır.Orijinal Siirt fıstığı içeriğinde başta E vitamini olmak üzere C, A ve B vitaminleri bulunmaktadır.

A vitamini yüksek olan Siirt fıstığı vücut direncini güçlendirerek hastalıklara karşı bir koruma sağlamaktadır. Göz hastalıklarında da oluşma riskini önleyen A vitamini sayesinde göz sağlığı açısından da koruyucu özelliği bulunmaktadır.

E ve C vitamininin bir arada olması güçlü bir antioksidan etki yaratmaktadır. Çok az besinde olan bu özellik Siirt fıstığında yer almaktadır. Bu sayede kanser türlerine karşı vücutta bir koruma sağlamaktadır.

Tek başına E vitamini ise kolesterol dengesini koruyarak damar hastalıklarının yanı sıra kalp hastalıklarına karşı da vücudu korumaktadır. Aynı zamanda sinir sistemi üzerinde düzenleyici etkisi olduğu için beden ve ruh sağlığı açısından da önem teşkil etmektedir.

B vitaminleri sayesinde ise vücudu birçok hastalığa karşı koruduğu gibi en etkili ve faydalı olarak bilinen B6 vitamini sayesinde kansere karşı koruma sağlamaktadır. Vücutta bulunan akyuvar sayısının arttırılmasında da B6 vitamini etkili olmaktadır.Siirt fıstığı son dönemlerde adını duyurmayı başaran ve Antep fıstığının önüne geçen bir fıstık türüdür. Lezzetini Siirt’in iklim şartlarından alan fıstığın yetişme süreci ise oldukça uzundur. Ağaçların meyve verme süresi 20-30 yılı bulmaktadır. Bu süreçte ise bakımlarının düzenli olarak yapılması ve gerekli aşılama işlemlerin aksatılmaması gerekmektedir.

Meyve toplama zamanı ise Ağustos- Eylül aylarıdır. Fıstığın ağaçtan toplanma işi de zahmetli olmaktadır. Son derece titiz ve dikkatli olarak toplanan fıstıklar içi su dolu büyük kaplara boşaltılmaktadır. Bundaki amaç ise içi dolu olan ve boş olan fıstıkları ayırt etmektir. Boş olan fıstıklar suyun üst kısmına çıkmaktadır. Dolu olanlar ise suda batmaktadır.

Bu işlemden sonra ise fıstığın kurutulması süresi gelmektedir 3 ila 5 gün arasında güneşe serilerek kuruması sağlanan fıstıkların kabuk kısımlarının ayrılma işleminde fabrikalarda makinalar kullanılırken bazı durumlarda ise insan gücünden faydalanmaktadır. Tüm bu süreçlerden sonra ise en son aşama fıstığın tuzlanması ve kavrulmasıdır. Siirt fıstığı sipariş edilecek aşamaya gelene kadar tüm bu zorlu süreçlerden geçirilmektedir. Zahmetli bir yetiştiriciliği olmasına rağmen Siirt halkının büyük çoğunluğunun geçim kaynağıdır.Siirt fıstığı satın alma nedenlerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kanserden korunmak için tüketebileceğiniz, E ve C vitaminleri bakımından zengin, posa miktarı bakımından da oldukça yüksek miktarı olan bir besindir.
  • E vitamini sayesinde damarlardaki yağ oranını dengelediği gibi damar hastalıkları dışında kalp hastalıklarına karşı da vücudu koruma altına almaktadır.
  • İçeriğinde bulunan kalsiyum ve fosfor sayesinde kemikleri ve dişleri güçlendirmektedir.
  • Beden gelişimi açısından etkilidir,
  • Yorgunluk hissini hızlı bir şekilde yok ederek enerji vermektedir,
  • Yaşlılık belirtilerini geciktirme etkisi bulunmaktadır,
  • Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıkların vücuda olan etkisini azaltmaktadır,
  • Akciğerlerde meydana gelen iltihapları temizleme özelliği bulunmaktadır,
  • Kansızlık olarak bilinen Anemi hastalığına karşı bir koruyucudur içeriğinde bulunan demir miktarı sayesinde.
  • Kan şekerinin yükselmesini önleme özelliği de bulunmaktadır.

Tüm bu etkileri sayesinde vücudumuza oldukça fazla katkısı bulunan Siirt fıstığını genç yaşlı her yaş grubundan kişiler günlük olarak yaşlarına uygun olacak miktarlarda tüketebilirler.


Yorumlar - Yorum Yaz
https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com