https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

siirt fıstığı faydaları nelerdir

siirt fıstığı faydaları nelerdir

Siirt Fıstığı, kandaki kolestrol seviyesini tamamen düşürür. Kroner kalp hastalığı riskini önemli derecede azaltır. 100 gr. Siirt fıstığında vücudun günlük protein, vitamin B1 ve fosfor ihtiyacının %35’ ni karşılayabilmektedir.

Genellikle tatlılarınızın üstünü süslemek veya tatlı içi olarak kullandığımız Siirt fıstığının vücut sağlığımızla da ilgili bir çok faydalı özelliği vardır.

Kalp İçin Siirt fıstığı kalp sağlığını korumada önemli bir ilaç vazifesi görür. Bunun yanı sıra fıstığı ceviz ve balla birlikte karıştırıp yerseniz bünyenize kuvvet verir. Hastalıktan Sonra Siirt fıstığı nekahet dönemlerinde de vücudumuzun dostudur. Bir terkip içinde veya tek başına tüketilen fıstık, nekahet dönemin rahat ve kısa sürmesini sağlar, bünyeyi dirençli hale getirir.

Ayrıca Siirt Fıstığı Akciğer için iyi bir iltihap temizleyicidir. Göğsü yumuşatır, ağrılarını hafifletir, öksürüğün geçmesine yardımcı olur.

İçerdiği B1 vitamini kan oluşumuna yardımcıdır, kandaki kolesterolü düşürür, kavrama yeteneği ve öğrenme gibi beyin fonksiyonlarını optimize eder.
Yaşlanmaya karşı korur, sigara ve alkolün zararlı etkilerini azaltır.
Lifli bir besindir. Lifli besinlerin kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağladığı, kabızlık ve bazı kanser türlerinin önlenmesinde yararlı olduğu saptanmıştır. Alınan posa miktarı arttıkça koroner kalp hastalığı ve buna bağlı oluşabilecek risklerde azalma olduğu saptanmıştır. Posa uzun süre doygunluk hissi yaratıp besin alımını azalttığı için kandaki kolesterol yağlarını düşürücü etki yapar. Posalı besinler kanser yapıcı zararlı maddelerin bağırsakta kalma süresini kısalttığı ve bağırsak duvarı ile temasını azalttığı için kanserden korunmada faydalı olurlar.

Ülkemizde doğu Anadolu bölgesinde bulunan Siirt ilimizin güzide fıstığı olan Siirt fıstığı artık sadece bölgesel bir lezzet değil. 2005 yılına kadar sadece Siirt ilinde yetiştirilen bu fıstık türü artık günümüzde doğu Anadolu bölgesinde ve güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan illerimizde de yetiştirilebiliyor. Her sene eylül ve ekim ayı itibariyle hasadı toplanan bu fıstık ülkenin dört bir tarafına siparişler kapsamında dağıtılıyor. Bünyesinde bulundurduğu mineral vitamin ve kalsiyum sayesinde birçok hastalığa ve rahatsızlığa da çok iyi gelmektedir. Siz de orijinal olan Siirt fıstık türünden satın alarak bu hastalıklara karşı vücudunuzu güçlendirebilir ve vücut enerjinizi arttırabilirsiniz.

Orijinal olan Siirt fıstığı Siirt topraklarında yetişir. Siirt ilinde yaşayan insanların yarısının geçim kaynağı da bu fıstıktır. Önceleri sadece bölgesel bir kuruyemiş olan fıstık şimdilerde hem Türkiye genelinde birçok kişi tarafından tanınıyor hem de yurt dışına dahi ihracatı yapılıyor. Diğer fıstıklara nazaran daha büyük bir yapısı olan taze Siirt fıstığı hasat sırasında 3 kaliteye ayrılır.

 • 1.kalite ana çatlak fıstık
 • 2.kalite pense çatlağı fıstık
 • 3.kalite kapalı fıstık

Bu fıstık içerisindeki vitamin mineral kalsiyum ve fosfor sayesinde vücuda faydalı birçok özellik katar. Tüm kuruyemişler arasında vitamin değeri en yüksek olanı Siirt fıstığıdır. Aynı zamanda 100 gramlık Siirt’e özgü fıstık içerisinde 131 miligram mineral olması da son derece önemli bir değerdir. Çeşitli vücut hastalıklarına karşı iyileştirici bir özelliği vardır. Diğer fıstık çeşitlerine oranla hem daha iri hem de daha lezzetlidir.

Bu fıstık çeşidi senede bir kez hasada girer. Her senenin ağustos ayı sonlarına doğru fıstık ağaçlarından yaş şeklinde fıstıklar toplanır. Yaş olarak toplanan bu fıstıkların her birisi kabukludur. Kabuklarından kurtulmak için tüm fıstıklar fabrikaya gönderilir. Fabrikada işleme tabi tutulan fıstıkların kabukları soyulur. Kabukların soyulma işlemi bittikten sonra tüm fıstıkların kurutulması gerekir. Bunun için fıstıklar 2 – 3 gün süre ile güneşin altında bekletilir. Bu sırada fıstıklarda çıtlaklar oluşmaya başlar. Kurutma aşaması ve çıtlak oluşumu da tamamlandıktan sonra yeniden fabrikaya gönderilen fıstıkların kavrulması istenir. Kavrulan fıstıklar hazır hale geldiler demektir. Bu süreç zarfında genellikle eylül ve ekim ayları tuzlu ya da tuzsuz Siirt fıstığı ülke genelinde oldukça çok rağbet görür.

1.kalite Siirt fıstığı genel itibariyle birçok vitamini bünyesinde barındırır. Kuruyemiş kategorisine bakıldığı zaman en çok vitamin sahibi olan bu fıstık çeşididir. A B C ve E vitaminlerini bünyesinde barındıran bu fıstık türü bu açıdan insan vücuduna olumlu açıdan çokça etki yapar.

 • A vitamininin genel özelliği vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek ve hastalıklara karşı dayanımı arttırmaktır. Bu fıstık da A vitamini açısından oldukça zengindir. Ayrıca A vitamini sayesinde göz hastalıklarına da son derece iyi gelmektedir.
 • B vitamini bir vücudun sürekli ihtiyaç duyduğu bir vitamindir. Özellikle Siirt fıstığının içerisinde bulunan B1 ve B6 vitaminleri sayesinde kansere karşı vücudun direnci arttırılır. Mide ve bağırsak hastalıklarına karşı da olumlu etkisi vardır.
 • C vitamini sayesinde insan vücudunun bağışıklık sistemi artar ve kanser gibi hastalıklara karşı vücudun direnci arttırılır.
 • E vitamini sayesinde damarlardaki yağ dengelenir ve bu sayede kolesterol hastalığının önüne geçilir. Aynı zamanda kanın düzenli pompalanmasını da sağlamış olur.

İnternet sitemiz üzerinden online sipariş edeceğiniz Siirt fıstığı kutu içerisinde size gönderilir. Bu kutular içerisinde bulunan fıstık mineral açısından son derece zengindir. Doğal olarak vücudun ihtiyacı olan tüm mineralleri sağlar ve vücudunuza çeşitli durumlarda olumlu etkiler verir.

 • Gelişim çağında olan çocukların vücutlarının gelişmesinde öncü rol oynar.
 • Anemi hastalığına karşı mineraller ile olumlu etki yapar.
 • İleri yaşlarda yaşanan kemik erimesinin önüne geçer ve kemik erimesini yavaşlatır.
 • Bünyesindeki mineraller sayesinde diş sağlığını da olumlu etkiler.
 • Kan basıncını dengeler ve bundan dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı vücudun direncini arttırır.
 • Posalı bir kuruyemiş olması nedeniyle içindeki minerallerin de katkısıyla vücuda doygunluk hissi verir. Bu sayede damarlarda yağ birikmesini engeller.

Siirt ürünleri arasında bulunan bu fıstık vücut için adeta hastalıktan koruyucu bir etki gösterir. Bünyesinde vitaminler ve mineraller sayesinde bu alanda birçok hastalığa karşı vücudun direncinin artmasını sağlar. Fıstık içerisinde bulunan A B C ve E vitaminleri sayesinde sizin vücudunuzun direnci artacaktır. Bağışıklık sisteminiz de eskisine oranla daha kuvvetli olacaktır. Bundan dolayı birçok hastalıktan kaçınmış olacaksınız. Fıstık içerisinde bulunan fosfor ve kalsiyum mineralleri sayesinde ise vücuttaki kemik yapısı güçlenir. Beyin gelişimi için idealdir. Göz hastalıklarına ve diş sağlığına karşı da son derece olumlu etkiler yapar.

Aynı zamanda Siirt iline özgü fıstığı yiyerek diyabete karşı da vücudunuzu savunmuş olursunuz. Diyabet bildiğiniz gibi kandaki şeker oranının yükselmesi hastalığıdır. Ancak gün içerisinde yiyeceğiniz 10 – 12 kadar Siirt fıstık ürünü sayesinde tokluk hissi yaşarsınız. Bu sayede başka bir besin yemek durumunda kalmaz ve kandaki şeker oranınızı da dengede tutmuş olursunuz. Kandaki şeker oranını dengede tutarak diyabet hastalığından da kurtulmuş olursunuz. Uzman doktorlar tarafından da bu durum açıklanmıştır. Hatta diyabet hastalarına organik yöntemlerle tedavi sunulurken Siirt fıstığının önerisi geliyor.

İnsanların günümüzde yaşadığı en büyük sıkıntıların başında da fazla kilolar geliyor. Fazla kilolarınızdan kurtulmak için neden Siirt fıstığını denemiyorsunuz? Siirt fıstığı toptan satış yapan bir yerden orijinal olan bu fıstığı alarak diyetinize başlayabilirsiniz. Uzmanlar tarafından diyet yapacaklara önerilen bu fıstık türü önemli restoranların menülerine de girmiştir. Gelin şimdi diyet yapacaklara ne tür olumlu etkileri var onlara bir bakalım.

 • Bu fıstık posalı bir kuruyemiş olduğu için insana tokluk hissi verir. Bu da diyet yapan insanların istediği bir histir.
 • Vücuttaki kan şekerini iyi bir şekilde dengeler. Sürekli acıkmanızı engeller.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ve mineraller besin değerleri açısından diyet yapacaklar için çok sağlıklıdır.
 • Bağırsak sisteminin düzgün ve dengeli olarak çalışmasını sağlar.

Siirt fıstığı ile Antep fıstığı her zaman insanlar arasında karıştırılır. Ancak ikisinin birbirinden çok farklı yönleri vardır. Her ikisi de kaliteli bir ürün olmasına karşın Siirt ilinde yetiştirilen fıstık Antep fıstığına oranla daha lezzetlidir. Bunun yanı sıra Antep fıstığı daha küçük yapıda iken Siirt’e özgü olan fıstık daha büyüktür. Aynı zamanda Antep fıstığı çok sayıda yenildiği zaman insanın midesini ağrıtabilir. Ancak Siirt iline özgü olan bu fıstık ise herkes tarafından istenilen miktarda yenilebilir. Bunun yanı sıra Siirt ilinde yetişen fıstık daha koyu yeşil renklidir.

Bu farklılıkların yanı sıra Siirt iline özel olan fıstık fiyat olarak daha ucuzdur. Antep fıstığı ismen daha önde olduğu için daha pahalı fiyatlara satılır. Siirt fıstığı fiyatları 2018 yılında da Antep fıstığı fiyatlarına oranla daha uygundur ve her bütçeye göredir. Görüldüğü üzere Siirt ilinin fıstığı ile Gaziantep ilinin fıstığı arasında çok fark vardır. Antep fıstığı ismen daha ön planda olsa da birkaç yıla kadar Siirt ilinde yetiştirilen fıstık bu farkı kapatacaktır.

Siirt ilinde özel olarak yetiştirilen tuzlu ve tuzsuz fıstıkları Türkiye genelinin dört bir köşesine sipariş doğrultusunda gönderiyoruz. Siirt fıstığı nereden alınır sorusunun piyasadaki cevabı biziz. Kaliteli ve lezzetli olan ürünlerimiz sayesinde tüm Türkiye gerçek fıstık tadını alabiliyor. Eğer siz de bizim markamız tarafından satışı yapılan Siirt ilinin yeşil altınını satın almak isterseniz yapmanız gereken şey online sitemiz üzerinden istediğiniz kilo kadar sipariş vermektir.

Ana sayfamızda bulunan online sipariş sistemi üzerinden yaşadığınız yerin adresini yazarak kaç kilo satın almak isterseniz onu belirtiyorsunuz. Siirt fıstığı sipariş sistemi üzerinden gerekli bilgileri yazmanızın ardından adresinize kısa süre içerisinde gönderiliyor. Bu sayede bu özel fıstığı yemek için Siirt iline gelmenize gerek kalmıyor. Siirt ilinde özel olarak yetişmiş en lezzetli ve kaliteli fıstıkları Türkiye’nin dört bir ucuna gönderiyoruz. Uygun fiyat aralıklarımızda 3 kalitede olan fıstıklarımızdan hangisini satın almak isterseniz sistemde onu belirtmeniz yeterlidir.

https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com