https://www.siirtfistikpazari.com

Ürün ve Hizmetler
http://wwww.siirtfistikpazari.com
Site Menüsü
Site Haritası

Siirt Fıstığının Özellikleri Nelerdir?

Siirt Fıstığının Özellikleri Nelerdir?

Siirt fıstığının 
başta gelen özelliklerinden biri lezzeti ve iriliğidir. Siirt fıstığının Birkaç yıl öncesine kadar bölgesel pazarlarda pay bulabilen fıstığımız artık dünya pazarlarında pazarlanmaya başlandı.

Siirt fıstığı, coğrafi özellikleri ve adaptasyonu bakımından antepfıstığından daha lezzetli ve daha iridir. Bu bölgede uzun yılları aşan sürelerde yetiştiriciliğinin yapıldığı bilinmektedir" "Siirt fıstığı, kendi ikliminde doğal olarak yetişmektedir ve orman örtüsü içinde sıkça bulunmaktadır. Bu veriler de şunu göstermektedir ki Siirt fıstığı, Antepfıstığı'ndan çok farklı bir üründür. Siirtte pek çok ailenin geçim kaynağıdır.

Siirt fıstığının içeriği, karbonhidrat-yağ dengesi açısından incelendiğinde insan sağlığı için istenen değerlere sahiptir. Siirt fıstığı genel olarak enerji hapı olarak tabir edilir. Siirt fıstığının alınması önemli miktarda enerji-protein açığını kapatır.

Siirt fıstığının bir önemli özelliği mineral maddelerince çokzengin olmasıdır. Siirt fıstığının 100 gramında 130 mg kalsiyum vardır. Özellikle kalp damar riski olanların diyetinde yenilmesi faydalıdır. Çünkü kalsiyum kan basıncını düzenleyici etkiye sahiptir. Bundan başka kalsiyum ve fosfor, kemik ve diş sağlığı açısından önemlidir.

Mineral maddelerden demir miktarı 100 gr Siirt fıstığında 7, 3 mg’dır. Bu oran diğer sert kabuklu meyve türleriyle etteki demir içeriğinden iki kat daha fazladır. Bu zenginliğe sahip Siirt fıstığını tüketilen besinlerimiz arasına katarsak vücuttaki kansızlık önlenir. Kan yapımına yardımcı olan demir vücuda yeterli miktarda alınmış olur.

Siirt fıstığının insan sağlığı açısından önemli bir yer tutmasının başka nedeni de vitaminler bakamından oldukça zengin olmasıdır. Bilindiği gibi vitaminler, vücudun büyümesi, gelişmesi, canlılığını sürdürmesi ve sağlığının korunması yönünden önemlidir.

Siirt fıstığı vitamin A, E, C, B, B1, B6 yönünden zengin bir içeriğe sahiptir.

Doğu Anadolu bölgesini güzide illerinden birisi olan Siirt’in nadide şifa kaynağı Siirt fıstığı, birçok derde devadır. Birkaç sene öncesine kadar sadece Siirt ilinde üretimi yapılan bu fıstık artık Doğu Anadolu bölgesinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde de üretilmektedir.

Siirt ilinde bir numaralı geçim kaynağı bu fıstık türüdür. Antep fıstığına kıyasla daha olgun ve daha lezzetli olan Siirt fıstık ürünü 2005 yılına kadar sadece bölgesel bir lezzetti. Ancak gerek teknolojinin gelişmesi ve internet üzerinden dünyanın dört bir köşesine ulaşabilme imkanı olması gerekse de fıstığın lezzetinin ve devalarının ülke genelinde duyulmuş olması bu Siirt fıstığının dünyaya açılmasını sağlamıştır. Günümüzde sadece Türkiye’de değil tüm dünya pazarında bu fıstığı bulabilirsiniz.

1.kalite Siirt fıstığı bünyesinde mineral fosfor kalsiyum ve vitamin barındırıyor. Bundan dolayı da birçok önemli olumlu etkisi var. Bünyesindeki mineraller ve vitaminler sayesinde vücuttaki birçok fonksiyonu yerine getirebiliyor ve beyine de büyük açıdan olumlu etki yapıyor. Tüm bunların yanı sıra orijinal olan Siirt’e özgü fıstığın 3 türü vardır. Bunlardan birinci kalite olanı ana çatlak fıstık ikinci kalite olanı pense çatlak fıstık üçüncü kalite olanı ise kapalı fıstıktır.

Senelerdir sadece Siirt topraklarında yetişmiş olan bu fıstığın rengi daha yeşildir. Aynı zamanda oldukça dolgun bir fıstık çeşididir. Lezzeti de Antep fıstığından daha farklıdır. Bu fıstık türünün 100 gramında 131 miligram kadar mineral bulunuyor. Bu da oldukça yüksek bir değerdir. Siirt ilinde yaşayan insanların yarısından fazlasının geçim kaynağı olan bu fıstığın en önemli özelliklerinin başında müthiş bir enerji verici olmasıdır. Taze Siirt fıstığı uzmanlar tarafından spor yapan insanlara sıkça önerilir. Bunun yanı sıra vücuttaki yağ ve karbonhidrat dengesini de ayarlar.

Orijinal Siirt’e özgü fıstık çok eskiden sadece Siirt ilinde üretiliyordu. Bundan dolayı insanlar bu fıstığı yiyebilmek için ya Siirt’e gitmek zorunda kalıyorlardı ya da Siirt’te yaşayan bir akrabasından ya da arkadaşından bu fıstığı kendisine göstermesini istemek durumunda kalıyordu. Ancak günümüzde Siirt ili dışında doğu Anadolu ve güneydoğu Anadolu bölgelerinde de yetiştirilen bu fıstık Türkiye’nin her yerinde satılıyor.

Siirt fıstığı sipariş vermek isterseniz oturduğunuz evin karşısındaki ya da yakınındaki kuruyemiş dükkanına gidebilirsiniz. Dünya pazarına açılmış olan bu fıstık artık ülkedeki tüm kuruyemişçilerde satılıyor. Bunun yanı sıra Siirt ilinde fıstık üreten firmamız da orijinal olan fıstıkları internet sitesi üzerinden satıyor. Kaç kilo almak isterseniz internet sitemize giriş yapıp buradan sipariş verebilirsiniz. Türkiye’nin dört bir köşesine Siirt fıstık çeşidini gönderiyoruz. Siirt fıstığı nereden alınır diye merak ediyorsanız sizlere bu fıstığın en orijinal halini göndermek için kapılarımızı açıyoruz.

Orijinal olan tuzsuz Siirt fıstığı saymakla bitmeyen faydası ile insanların vücutlarındaki fonksiyonların yerine getirilmesini sağlar. 2005 yılından öncesine kadar sadece Siirt’e özgü olan bu fıstık bölgedeki insanların birçok vücut sorunu ve hastalık için kullandığı deva getiren ürünlerden birisidir. Artık Türkiye ve dünya çapında da bu fıstığın ne tür faydaları olduğu bilinmektedir. Gelin şimdi sizlere satışını yaptığımız bu yeşil altının nasıl faydaları var onlardan bahsedelim.

 • Bünyesindeki B1 vitamini sayesinde insan vücuduna büyük oranda enerji verir.
 • Yemek yeme konusunda sıkıntı çekenler için iştah açısından olumlu etkileri vardır.
 • Mide bağırsak kalp ve kalp kaslarında meydana gelebilecek olan tüm hastalıkları engeller.
 • İnsan vücudunun ve vücut fonksiyonlarının yaşlanmasını yavaşlatır.
 • Sigara ve alkol içen insanların vücutlarında oluşacak olan tüm olumsuz etkileri giderecek yapısı vardır.
 • Çeşitli kanser türlerinin tedavileri sırasında ve kanser hastalığından kaçınmak için uzmanlar tarafından gün içinde bu fıstığın yenilmesi istenir.
 • Siirt fıstığı ince bağırsaktaki glikoz emilimini azaltır. Buna bağlı olarak da kan şekerinin yükselmesini önler.
 • Koroner kalp rahatsızlığına iyi gelir.
 • Bünyesindeki mineraller nedeni ile vücut içindeki su miktarını ve dengesini sağlar.
 • Bünyesinde bulunan vitaminler sayesinde vücut direncini arttırır ve hastalıklara karşı dayanımı arttırır.
 • Siirt iline özgü olan bu fıstık içerisindeki A vitamini sayesinde göz hastalıklarına karşı da olumlu bir etki yapar.
 • Orijinal olan bu fıstık erkeklerde sperm sayısının artmasına da yardımcı olur. Bundan dolayı bu sorundan şikayeti olan erkeklere uzman tarafından organik olan fıstık önerilir.

Siirt’e özgü olan bu şifa dağıtan fıstık türü senede bir kez hasat verir. Ağustos ayı sonlarına doğru başlayan hasat eylül ayı itibariyle son bulur. Bundan dolayı ülke genelinde Siirt fıstığı satın alımı en çok eylül ve ekim aylarında yapılmaktadır. Bu aylarda fıstığa olan rağbet üst seviyededir.

Ağustos aylarının sonlarına doğru fıstık ağaçlarından bu fıstık yaş olarak toplanır. Yaş olarak toplanan fıstıklar ilk aşamada kabukludur. Bir fıstık bahçesindeki tüm ağaçlardan fıstıklar toplandıktan sonra fabrikaya gönderilir ve burada kabuklarının soyulması işlemine tabi tutulur. Kabukları soyulduktan sonra yine fabrikada kurutulma aşamasına gönderilir. 2 - 3 gün boyunca güneşin altında kuruması için bırakılan fıstıklar üzerinde bu zaman diliminde çıtlak olur. Fıstıkların kurutulma aşamasından sonra kalan son aşama ise kavrulma işlemidir. Siirt’e özgü bu fıstık kavrulduktan sonra yeni sezon fıstığı olarak satışa sunulur. Kuruma aşamasında üzerinde çıtlak oluşan fıstıklar 1.kalite fıstık olarak daha yüksek fiyata satılır. Çünkü onların açılması daha basittir ve yeniş açısından da insana daha çok lezzet verir.

Siirt ilimize özgü olan bu fıstık sadece bir kuruyemiş olarak kullanılmıyor. Aynı zamanda ham olan daha yetişmemiş olan fıstıklar sabun yapımında da kullanılıyor. Siirt ürünleri arasında bulunan bıttım sabunu da bu fıstıkların ham halinden üretiliyor. Bu sayede fıstığın insan vücuduna olan faydaları besin faktörünün yanı sıra kozmetik açısından da insan hayatına giriyor.

Gelişmekte olan kozmetik sektörü sebebiyle insan cildi bundan olumsuz olarak etkileniyor. Özellikle kadınlar ciltlerindeki çeşitli sorunların önüne geçebilmek adına bu doğal olmayan ürünleri kullanıyorlar. Bundan dolayı da ciltlerinde başka sorunların ortaya çıkmasına davetiye veriyorlar. Ancak Siirt ilimize özgü olan bu fıstığın ham halinden yapılan Siirt bıttım sabunu son dere organiktir.

Aynı zamanda cilt üzerindeki birçok soruna ve hastalığa karşı da olumlu etkisi vardır. Cilt sorunları yaşayan insanlar açısından da uzmanlar tarafından önerilen son derece önemli bir sabundur. Bunun yanı sıra Siirt fıstık türü içerisinden bir diğer ürün olarak menengiç kahvesi de yapılmaktadır. Menengiç kahvesi de bu fıstığın ham halinden elde edilir. Kansere karşı mücadele etmek için birebir doğal bir kahve olan menengiç kahvesi Siirt fıstık sayesinde evlerinize kadar girebiliyor. Görüldüğü gibi bu yeşil altının birçok yan ürünü de sizin için fayda sağlıyor.

Orijinal şekilde Siirt ili sınırları içerisinde ürettiğimiz fıstıklarımızın fiyatları hakkında genel bilgi almak isterseniz internet sitemizi ziyaret etmeniz mantıklı olur. Siirt fıstığı fiyatı 2018 yılında da farklılık göstermektedir. 2014 ve 2015 yılında özellikle nisan ve mayıs aylarında yağmış olan yağmurlar nedeniyle fıstık üreticileri hasatlarının büyük bir kısmını kaybetmişlerdi. Bundan dolayı da o sene normalden daha az hasat ortaya çıkmıştı. Bu Siirt iline özgü fıstığın yeşil altın lakabını almasına sebep olmuştu. Çünkü az olan Siirt fıstığı fiyat açısından yüksek değerleri görmüştü.

 Ancak bu yıllardan sonra yeniden çok sayıda üretimi sağlanan Siirt fıstığının fiyatında da bir düşüş gözlemlenmiştir. Direkt aracısız olarak internet sitemiz üzerinden online sipariş yöntemi ile bu fıstığı sizlere satıyor. Bizimle canlı destek bölümümüzden iletişim kurabilir ve bu sayede Siirt fıstığı kilosu 2018 yılında ne kadar fiyattan satılıyor öğrenebilirsiniz. Her bütçeye uygun olarak fiyatlandırılan bu fıstıktan istediğiniz kilo kadar sipariş verebilirsiniz. Üstelik sipariş verdiğiniz yerin ülke sınırları içerisinde nerede olduğunun hiçbir önemi de yoktur.

Sadece Türkiye genelinde değil yurt dışında da birçok müşterimiz bulunuyor. İstenilen kilo kapsamında uygun fiyat değerlerinde verdiğiniz online siparişlerde fıstıklarınızı size güvenli şekilde ulaştırıyoruz. Orijinal bu Siirt fıstığını yediğiniz zaman gerek fıstık olgunluğundan gerekse de fıstık tadından ödediğiniz ücrete değdiğini göreceksiniz. Aynı zamanda fıstığın yukarıda anlattığımız faydaları da kısa süre içinde etki gösterecek ve gerçekten bu ürün için ödediğiniz fiyatın son derece ideal olduğunu kabul edeceksiniz. 


Yorumlar - Yorum Yaz
https://www.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com
http://wwww.siirtfistikpazari.com
http://www.siirtfistikpazari.com